Pixmac przedstawia: Ilana Yahav

18/03/2010, Author: Pixmac.pl, Categories: interview, people

 

Ilana Yahav  to twórczyni niezwykła.
Używając jedynie rąk i piasku tworzy najprawdziwsze animacje i to w czasie rzeczywistym! 

Jednym ruchem dłoni potrafi zniszczyć cały świat, a kolejnym odbudować go jeszcze piękniejszym. Pokazy Ilany toczą się tak płynnie, jakby to rzutnik pokazywał projekcje prosto z jej wyobraźni.  

Jak ona to robi??  

AM: Ilana, skąd pomysł na tak niezwykły sposób prezentacji twoich wizji?

IY: Całe życie tworzyłam używając wszystkich zmysłów. Czuję sztukę dotykiem, węchem… śnię ją.

AM: A wszystko zaczęło się…?

IY: Gdy uczyłam malarstwa i rzeźby w szkole. Zawsze poszukiwałam nowych dróg, sposobów wyrazu. Wyzywałam się na pojedynek. Aż pewnego dnia, odkryłam dla siebie nierozerwalność rąk, emocji i muzyki. Na pierwszy rzut oka, sprawa jest banalnie prosta, ale musiałam ją zgłębić, przetrawić na nowo. I tak zaczęły się fantazje w piasku (Sand Fantasy). Mój mąż, Itzhak, w niezwykły sposób potrafi moje marzenia powołać do życia. Zaprojektował i skonstruował dla mnie szklany stół, po którym rozsypywałam zwykły piasek. Potem zaczęłam uczyć się ‘rysowania’ z muzyką w tle.

AM: I tak ‘fantazje w piasku’ stały się artystyczną rzeczywistością.

IY:  Tak. Zaczęłam występować przed małymi grupkami ludzi, już w Izraelu. Kiedyś zrobiłam mały plik, który rozesłałam po znajomych. Dwa tygodnie później miałam w skrzynce setki maili z całego świata! Od tego czasu moją stronę internetową odwiedzają dziesiątki tysięcy ludzi dziennie. Zaczęło się od pojedynczego marzenia, a stało się globalną rzeczywistością.

AM: A wcześniej?

IY:  Uczyliśmy się lalkarstwa i efektów specjalnych w charakteryzacji w Hollywood, Nowym Jorku i Londynie. Wszystkie lalki występujące w bardzo popularnym izraelskim programie polityczno-satyrycznym ‘Hartzufim’ stworzyliśmy w naszym studio, które prowadziliśmy jeszcze do niedawna. Tworzyliśmy postaci dla telewizji i wielu firm reklamowych.

AM: Co chcesz powiedzieć poprzez to, co robisz?

IY: Próbuję wpleść moje marzenie o pokoju w każdy występ. To moje powołanie. Pokazać wszystkim moje pragnienie pokoju, tolerancji, empatii i miłości, na Środkowym Wschodzie i na całym świecie. Uwielbiam prostotę, dlatego nie używam wyprodukowanych przez człowieka materiałów do tworzenia sztuki. Tylko piasek, czysta natura. W ten sposób też mogę podkreślić w każdym wystąpieniu, jak bardzo musimy dbać o naszą planetę, która jest coraz bardziej skażona. 

A oto przykład twórczości Ilany.
Więcej zarejestrowanych występów na stronie artystki: www.sandfantasy.com

Share and Enjoy


No Comments

Leave a comment