Libre Graphics Meeting

08/06/2010, Author: Pixmac.pl, Categories: design, grafika, illustration, info, news

Libre Graphics Meeting 2010To spotkanie było inne od poprzednich. Programiści takich darmowych programów, jak GIMP, Inkscape czy Scribus to szczególna grupa ludzi, których fascynuje to, co robią. A zazwyczaj robią to za darmo. Podczas rozmów z firmami Adobe, Canon, Opera i W3C aż kotłowało się od pomysłów. 

Nasz przedstawiciel, Vitezslav Valka, pojechał do Brukseli aby sprawdzić, co kryje się za nazwą Libre Graphics Meeting (LGM). Okazało się, że wydarzenie miało na celu zarysować najbliższą przyszłość standarów designu/webdesignu. A perspektywy są świetlane! 

 

SVG 1.2 umarł. Niech żyje 2.0! 

Najbardziej interesującą prezentacją była z pewnością dyskusja o SVG i argumenty na to, dlaczego SVG 1.2 umarł, a czym zachwyca SVG 2.0. Wydaje się, że SVG wreszcie weszło w krąg widzenia takich gigantów, jak Adobe czy Canon. Wiedzieliście, że Canon stosuje SVG do menu w swoich aparatach, już od jakiegoś czasu? To już coś! W dyskusji uczestniczyli m.in.  Chris Lilley (W3C), Leonard Rosenthol (Adobe), Doug Schepers z schepers.cc (W3C), Anthony Grasso (Canon), Erik Dahlström (Opera). 

Zainteresowani tematem mogą dołączyć do @svgwg lub zapisać się na listę dyskusujną www-svg@w3.org

Czechy też  tam były! 

Programiści i designerzy z Czech i Słowacji również prezentowali nowatorskie pomysły. 

Jimmac udostępnił tysiące darmowych ikon 

Jakub Steiner aka Jimmac

Jakub Steiner presenting his thoughts

Jimmac (czyli Jakub Steiner), który stworzył większość ikon GNOME w czasach, gdy jeszcze nikt nie znał Open Source, a który pracuje teraz dla SuSE, powiedział: “SuSE jest jak Ubuntu Linux, ale z jeszcze mniejszą ilością użytkowników”. Jakub swoje projekty w ramach F/OSS (Free and Open Source Software) oraz prace nad ikonkami dla programu GIMP (darmowego edytora graficznego typu Photoshop) oraz OpenOffice (darmowego pakietu typu Microsoft Office). Opowiadał również o pracach nad funkcjonalnością Inkscape’s SVG, a zakończył opisem trudności przy tworzeniu zestwu ikonek, kompatybilnych ze wszystkimi programami Open Source. Nazwany Tango stanowi największy i najbardziej kompletny zestaw ikonek na świecie. 

Hairy brush by Lukáš Tvrdý

Lukáš Tvrdý dokonał doskonałej prezentacji pędzla lepszego, niż w Photoshopie. Do swoich eksperymentów Lukas korzystał z aplikacji graficznej Krita i udało mu się stworzyć kompletne narzędzie do rysowania, malowania i szkicowania. 

Open Source ma znaczenie 

Ton Roosendaal

Ton Roosendaal with new open movie in the oven

Jeśli wypróbujecie oprogramowanie typu Blender, rozwijane od lat przez Tona Roosendaala oraz Scribus, to odkryjecie, że może nie jest doskonałe, ale daje dużo do myślenia o tym, co można dostać za darmo, a co czasem nie jest możliwe w oprogramowaniu komercyjnym.  Wielu ludzi, tak jak Andy Fitz (@AndyFitz), już  się o tym przykonało. 

Andy Fitz

Andy Fitz talking about Creative Commons

Pixmac został partnerem tego wydarzenia i jesteśmy dumni, że możmy wspierać działania, które nie mają na celu jedynie pomnażania stanów kont właścicieli firm software’owych. Bo chodzi przecież o mnożenie pomysłów! A wolność wyboru ma tu niebagatelne znaczenie. Open Source pomaga nam w codziennym życiu pośród komputerów, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.  

Pixmac was there

Pixmac was there

Share and Enjoy


2 Comments

  1. Świetny portal. Jestem bardzo zaskoczony spojrzeniem autora na sprawę. Godne polecenia!

    Alishia Weisenberg, 25/08/2010 @ 10:17

  2. Nadzwyczaj interesujący punkt widzenia autora. Rewelacyjne teksty i nowatorska szata graficzna. Strona warta uwagi.

    Ricky Du, 25/08/2010 @ 10:26

Leave a comment